Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se 10. decembra / prosinca, na dan kada je 1948. Opća skupština UN-a usvojila Opću deklaraciju o ljudskim pravima. Ovim dokumentom pozivaju se svi narodi na priznavanje urođenog dostojanstva te jednakih i neotuđivih prava svih ljudi kao temelja slobode, pravde i mira u svijetu.
Agencija lokalne demokratije Mostar (LDA Mostar) već dvije decenije aktivno i kontinuriano radi na stvaranju uvjeta i postavljanju temelja za ostvarivanje ljudskih prava s posebnim fokusom na podzastupljenje i marginalizirane skupine – žene, osobe s invaliditetom i mlade. Putem brojnih projekata, organizacija je doprinosila jačanju njihovih kapaciteta i poticanju jednakopravnog sudjelovanja u društvenim procesima.
Želimo naglasiti iznimnu važnost postavljanja pravno formalnih temelja na kojima se mora graditi inkluzivno društvo koje počiva na jednakosti i jednakopravnosti svih pojedinaca kako bi procesi koje civilno društvo potiče zaživili u punom kapacitetu.
U sklopu kampanje “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja”, podsjećamo na značaj ,,Evropsku povelju za jednakoravnost spolova na lokalnom nivou’’, koju je Grad Mostar potpisao 2012. na inicijativu LDA Mostar, kroz projekt ,,Promocija Evropske povelje o ravnopravnosti žena i muškaraca na lokalnom nivou”. Potpisom na ovaj temeljni dokument se lokalne samouprave obvezuju da će slijediti principe ravnopravnosti spolova i sprovoditi odredbe propisane Poveljom u svojim zajednicama. U cilju pružanja podrške primjeni ovih principa LDA Mostar je pružila i podršku u kreiranju ,,Vodiča za primjenu Povelje’’, te dokumenta ,,Grad za ravnopravnost – Metodologijа i dobre prаkse jednаkih mogućnosti zа žene i muškаrce’’.
Grad Mostar je iste godine uz podršku LDA Mostar oformio ,,Lokalni Akcioni plan za ravnopravnost spolova’’, za period 2013.-2015. koji određuje prioritete, aktivnosti i sredstva za njegovo sprovođenje, no njegova provedba bila je onemogućena uslijed dugogodišnjeg zastoja u radu gradske vlasti.
U periodu od osam godina u kojem je Grad Mostar bio grad bez Gradskog vijeća, LDA Mostar je iznalazila načine kako bez partnera u vlasti realizirati u praksi premise na kojima počiva Povelja. Usprkos otegotnim okolnostima, rad u zajednici nam je primarno pomogao steći uvid u stanje i potrebe, te izazove s kojima se suočavaju žene.
S tim u vezi, snage i kapacitete svoje organizacije smo usmjerili na temeljitu izgradnju i jačanje kapaciteta udruženja žena i njihovih članica kako bi ih osnažili u borbi za jednakopravnost, ali im i dali konkretne alate za jačanje individulanih vještina koje bi ih osposobile za djelovanje u različitim sferama interesa.
Upravo u kontekstu jačanja kapaciteta udruženja žena, LDA Mostar je 26.11. u saradnji sa Ženama BiH, a na poziv Grada Mostara, provela edukaciju i radionicu naziva „Otklonimo diskriminaciju – osigurajmo ravnopravnost“ u sklopu obilježavanja ,,16 dana aktivizma’’ okupivši predstavnice lokalnih udruženja žena. Cilj radionice je bilo detektirati ključne izazove, te razviti konkretne ideje koje će doprinijeti realizaciji ciljeva iz Gender akcionog plana Grada Mostara za period 2024.-2027.
Obilježavanje Međunarodnog dana ljudskih prava prilika je da se prisjetimo važnosti kontinuiranog rada na ostvarivanju jednakosti i jednakopravnosti za sve, s posebnim fokusom na prava žena. Iako je postignut napredak, potreba za osnaživanjem žena i njihovih udruženja i dalje ostaje izuzetno izražena. LDA Mostar ostaje predana jačanju kapaciteta žena i njihovih organizacija, pružanju potrebnih alata i stvaranju prostora za njihov aktivan doprinos u zajednici.
Samo kroz suradnju svih relevantnih aktera – lokalnih vlasti, civilnog društva i građanki i građana – možemo izgraditi inkluzivno društvo u kojem će ljudska prava biti univerzalna i nedjeljiva za sve.