Predstavnice Bosne i Hercegovine u Skupšini građana za Evropu
U septembru 2024., 200 nasumično izabranih Evropljana i Evropljanki okupilo se u Atini na prvom zasjedanju Skupštine građana za Evropu, na kojem su, reflektirajući se na razne krize koje su se odvile u posljednje vrijeme a koje su na svakog sudionika ponaosob ostavile traga, promišljali šta se treba mijenjati u Evropskoj uniji da bi se prevazišle potencijalne buduće krize.
Skupština građana za Evropu koncept je koji predviđa stvaranje trajne skupštine koja će dozvoliti više participativne demokratije kroz redovnu i transparentnu deliberaciju među građanima i koja će dovesti do konkretnih akcija na lokalnom, regionalnom, nacionalnom i transnacionalnom nivou, kao i do veće kulturne integracije.
Razgovaralo se o migracijama, održivosti, jednakosti i ekonomskim teškoćama. Do sredine naredne godine održat će se još dvije sesije. Uporedo će se donosiocima odluka u Briselu nastojati ukazati na značaj transnacionalnih demokratskih inovacija, te pojasniti kako one zahtijevaju i jaku volju među građanima i institucionalnu podršku.
Tokom završne ceremonije, bivši premijer Grčke George Papandreou koji danas obnaša funkciju Generalnog izvjestitelja za demokratiju pri Vijeću Evrope, kazao je učesnicima Skupštine kako će on sam podržati svaki njihov naredni korak. „Prenijet ću duh ove Skupštine u Strasbourg gdje ću se susresti s parlamentarcima iz 46 zemalja“, poručio je.
Bosna i Hercegovina dijelom je ove priče zahvaljujući činjenici da su međunarodni partneri prepoznali djelovanje Agencije lokalne demokratije iz Mostara u smislu uvođenja i približavanja građanima participativnih, odnosno procesa deliberativne demokratije. Pozvani smo da sudjelujemo u pripremnom i procesu nasumičnog odabira građana jer iza sebe već imamo iskustvo s dvije Skupštine građana održane u Mostaru u razdoblju 2021.-2024. godine. Te su dvije Skupštine nastale kao rezultat aktivnosti LDA Mostar u vremenu kad u Mostaru nije bilo izbornog niti procesa donošenja odluka, što je u konačnici i dovelo do projekta “Razvoj demokratskog učešća u Gradu Mostaru” Vijeća Evrope u sklopu kojeg su Skupštine građana i začete.
Sad s nestrpljenjem čekamo nastavak aktivnosti Odiseje i radujemo se sudjelovati u nečemu što će građanima širom Evrope dati glas koji se čuje! Jer, kako kažu organizatori, Odiseja može doprinijeti boljem planiranju u budućim krizama, izgradnji povjerenja i međuzavisnosti, te promociji jednakosti, slobode, obrazovanja, zdravlja i blagostanja za svakoga.
Za više informacija posjetite https://democraticodyssey.eui.eu/home .